Módszertanok
A legnívósabb nemzetközi tudásokat gyűjtjük össze azért, hogy a legmagasabb színvonalon támogathassuk partnereinket. A Teal 2016 óta kiemelten fontos küldetésünk, így nagy gonddal válogattuk össze jelenlegi eszköztárunkat.
Frederic Laloux: A jövő szervezetei
Szellemiségünk forrása
A jövő szervezetei című könyv az évszazad egyik legolvasottabb menedzsment könyve. Szervezetek ezreit inspirálta arra, hogy egy emberközpontúbb, transzparensebb szervezeti struktúrát hozzanak létre, és megértsék a szervezetek természtes evolúcióját. Ezt a tudást mi hoztuk be 2016-ba Magyarországra a könyv lefordításával és forgalmazásával. Azóta is segítünk azoknak a szervezeteknek, csapatoknak, vezetőknek és egyéneknek, akik a Teal útjára szeretnének lépni. Sokat tanultunk Frederictől és tagjai vagyunk több olyan közösségnek, amik a könyvében leírt értékeket képviselik és terjesztik a világban.
Koldo Saratxaga és a K2K Emocionando módszer
Nincs reménytelen szervezet
A baszk K2K Emocionando fejlesztői csoport több, mint 100 vállalatot kísért világszerte a Teal átalakulásban, sikerrel. Még a csőd széléről is hoznak vissza szervezeteket, már fél év alatt megmutatkozó eredményekkel. Gyakorlati tudásuk, tapasztalatuk és módszertanuk a legkidolgozottabb Európában – erős üzleti szemléletű, pragmatikus megközelítéssel dolgoznak.
Toldi Zsuzsanna, az Aquilone Training Kft. tulajdonosa és vezető tanácsadója hazánkban egyedüliként vett részt és sajátította el ezt a módszert a K2K szervezetfejlesztői képzésén.
Dave Logan & John King & Halee Fischer-Wright: Tribal Leadership
A szervezeti törzsek nyelve
Dave Logan és szerzőtársai 2011-ben leírtak öt jellegzetes vállalati „törzsi” kultúrát. A Tribal Leadershipben azt mutatják meg, hogyan lehet haladni az egyes törzsi szintek között. Különleges értéke az együttműködési szintek és a nyelvhasználat közötti összefüggés bemutatása.
Barbara Fredrickson: “Broaden & Build” elmélet
A pozitív érzelmek szerepe
Barbara Fredrickson azt a kérdést tette fel, mi az evolúciós szerepe a pozitív érzelmeknek? A válasz a következő: a pozitív érzelmek megnyitják a szívünket és az elménket, kíváncsivá, befogadóvá és kreatívvá tesznek minket. Amikor nincsen ránk leselkedő veszély, ebben a széleslátókörű, nyitott állapotban játszunk, új dolgokat próbálunk ki és tanulunk. A felhalmozott ismeretek és tapasztalatok növelik a túlélési esélyeinket, amikor legközelebb szorult helyzetbe kerülünk.
David Rock SCARF Modell
Az együttműködés neurológiája
Dr. David Rock nevéhez fűződik a SCARF neurlológiai modell. A SCARF modell egy ötkomponensű keretrendszer, amely segít megérteni a szociális megfontolások által vezérelt emberi viselkedést. A modell egyik kulcsfontosságú felismerése, hogy az emberi motivációt nagyrészt a jutalmak maximalizálása és a fenyegetések minimalizálása vezérli. A másik, hogy az agy számára a társadalmi szükségleteink ugyanolyan fontosak, mint az alapvető élelmiszer- és vízszükségletünk. Ezek alapján, ha valakinek az agya jutalomként érzékel csoporthelyzeteket, akkor az illető bevonódik, motivált, lelkes és elkötelezett lesz. Amennyiben fenyegetést él meg, óvatos és távolságtartó lesz, még akkor is, ha kívülről úgy tűnik, hogy hajt és egyetért mindenben.
Lobo & Casciaro Bizalom modellje
Munkahelyi kapcsolatok és a bizalom
Miguel Sousa Lobo és Tiziana Casciaro azt kutatták, mi alakítja a munkahelyi kapcsolatainkat. Kutatásuk meglepő erdményre vezetett. Fajunk fennmaradását szolgálta az a ma is meglévő képességünk, hogy gyorsan eldöntsük, valaki veszélyes-e számunkra. A veszélyesség ellentéte a bizalom, és azt, hogy kiben bízunk meg kompetencia és jóindulat alapján döntjük el.